Siófok hazánk egyik legforgalmasabb idegenforgalmi központja, a „magyar nyár fővárosa”. Üdülőtelepe, villanegyede a XIX. Század végén a kor legnagyobb turisztikai vállalkozásaként épült. Siófok híres szülötte a világhírű operettszerző, Kálmán Imre, akinek szülőháza ma a zeneköltő emlékmúzeuma.
Siófokon több művészeti galéria is található, ahol híres festők kiállításai tekinthetők meg. Azoknak is ajánljuk a múzeumokat, akik körtúrákat tesznek a Balaton körül. Érdemes ellátogatni Balatonbogláron a Borgazdaság Üzemi Múzeumába, a balatonendrédi Csipkemúzeumba, vagy a balatonedericsi Afrika Múzeumba, ahol Dr. Nagy Endre afrikavadász 40 év alatt összegyűjtött trófea és néprajzi tárgyai valamint egzotikus és hazai élőállatok kerülnek bemutatásra.
Számos híres ember kötődött a Balatonhoz, akiknek az emlékmúzeumaik Magyarország történelmét és kultúráját hozzák közel hozzánk. Már említettük Egry József festőművész, vagy Kálmán Imre operettszerző emlékházát, de mellettük nem szabad megfeledkeznünk József Attila költő balatonszárszói, Latinovics Zoltán színművész balatonszemesi és Bajcsy-Zsilinszky Endre politikus emlékmúzeumáról sem.
Az északi part tájképén éppúgy, mint a térképen, az egyik legszembeötlőbb pont a Tihanyi-félsziget. Magányos tömbje őrtoronyként magaslik a szoros fölé. Kisebbik dombján már kilenc évszázaddal ezelőtt templomot és monostort állítottak.
Az építkezést elrendelő királyi okirat, az 1055-ben keletkezett tihanyi alapítólevél a magyar nyelv legrégebbi leírt szavait tartalmazza latin szövegkörnyezetben. Az eredeti templomnak ma csak román stílusú, zömök oszlopoktól tartott altemploma látható, föléje barokk apátsági templomot építettek.
Tihany múzeumai: Bencés Apátsági Múzeum, Szabadtéri Néprajzi Múzeum (parasztgazda háza és a Halászcéh háza) és a Babamúzeum. Az apátsági templomban nyaranta orgonakoncerteket rendeznek.
Balatonfüreden – bár nevét nem fürdőjéről, hanem a fürjektől kapta -, mégis itt született meg a XVII. Században a balatoni fürdőkultúra. Füred sok másban is az „elsőségek városa”.
Itt épült és indult első útjára 1846-ban a Kisfaludy gőzös, itt készültek később az első vitorlás jachtok is, itt működött hajdanán az első magyar nyelven játszó kőszínház. Mindez új korszakot nyitott a magyar turizmus történetében. A füredi sétát érdemes a két évszázados, reformkori hangulatot idéző, az elmúlt években teljesen felújított Gyógy-téren, a híres Kossuth-forrásnál kezdeni, majd a több, mint százesztendős parkban és a vízparti Tagore-sétányban gyönyörködve eljutunk a tó egyik legszebb kikötőjébe.
A közeli Kerektemplom sajátos formája mellett híres alkotók freskóival és festményeivel kelti fel a turisták érdeklődését. Néhány percre innen a magyar irodalom egyik „fejedelme”, Jókai Mór villája áll, amely ma emlékmúzeum.
Badacsony a balatoni régió leghíresebb szőlőhegye. Itt terem az a szőlő, amelyből a Badacsonyi Szürkebarát és a Kéknyelű készül. A 437 méter magas bazalthegy déli lejtőjén remek vendéglők és borozók várják a kirándulókat.
A hegy tetején a Kisfaludy-kilátó emlékezetes panorámát kínál. Lent, nem messze a hajókikötőtől találjuk a Balaton festője, Egry József házát, amely ma az ő emlékmúzeuma.
Keszthely fejlődésének, kultúrájának évszázadokon át meghatározó tényezője volt az egyik leggazdagabb magyar arisztokrata család, a Festeticsek jelenléte. Pompás barokk kastélyuk, amely ma múzeum, a balatoni régió egyik legszebb műemléke.
A Helikon Kastélymúzeum állandó kiállításai között megtekinthető a XVIII-XIX. Századi főúri életformát bemutató kiállítás, az iszlám világ művészete, vadásztrófeák, valamint az istállóban és a kocsiházban kiállított hintómúzeum. Parkjában, fényes termeiben nyaranként hetente rendeznek koncerteket. Keszthely gazdag múzeumokban, bemutatóhelyekben.
Aki itt jár, annak érdemes megnézni a Történelmi Panoptikumot, a Csigaparlamentet, a Babamúzeumot, a Georgikon Majormúzeumot. Az édesség szerelmeseinek ajánljuk figyelmébe a Marcipán Múzeumot és Cukrászdát. Gyönyörű a Balatoni Múzeum is, diorámái, tárlói bemutatják a tó keletkezését, élővilágát, régészeti leleteit, néprajzát, fürdőéletének történetét.
Siófok hazánk egyik legforgalmasabb idegenforgalmi központja, a „magyar nyár fővárosa”. Üdülőtelepe, villanegyede a XIX. Század végén a kor legnagyobb turisztikai vállalkozásaként épült. Siófok híres szülötte a világhírű operett szerző, Kálmán Imre, akinek szülőháza ma a zeneszerző emlékmúzeuma. Siófokon több művészeti galéria is található, ahol híres festők kiállításai tekinthetőek meg. Azoknak is ajánljuk a múzeumokat, akik körtúrákat tesznek a Balaton körül.